تعریف چاقی و راههای درمان آن - قسمت دوم

خوب برای کاهش چربیها و خطرات ناشی از آن چه باید کرد؟

۱- ورزش منظم و روزانه :یک راه خیلی ساده برای مبارزه با افزایش قطر دور شکم و چاقی به طور کلی فعالیت‌های ورزشی منظم و با شدت متوسط است. روزانه لااقل ۳۰ دقیقه  ورزش کنید. یک تحقیق جدید نشان داد که در کسانی که هفته‌ای ۲۰ کیلومتر با سرعت متوسط پیاده‌روی می‌کردند، پس از شش ماه دیگر چربی‌های احشایی افزایش پیدا نکردند و با هفته‌ای ۳۵ کیلومتر پیاده‌روی، هم چربی‌های احشایی و هم زیرجلدی به طور بارزی رو به کاهش گذاشتند. اما یادتان باشد که ورزش‌های ثابت مانند ورزش‌های شکم می‌توانند عضلات شکم را تقویت کنند ولی از چربی‌های احشایی نمی‌کاهند. و متاسفانه در افرادیکه چاقی متوسط تا شدید دارند معمولا بدلیل اضافه وزن زیاد  تمایلی به ورزش نشان نمی دهند و یا واقعا بدلیل مشکلاتی مانند درد زانو ناشی از آرتروز و تنگی نفس یا ..... قادر به انجام ورزش مناسب نیستند.
 

۲ - رژیم غذایی نیز در کاهش چربی‌های شکم مهم است. به حجم غذای خود توجه کنید، از مواد کربوهیدراتی مرکب (میوه، سبزی‌ و نان‌های سبوس‌دار مانند نان سنگک) بیشتر استفاده کنید به ویژه از نوشابه‌های گازدار و آب‌میوه‌های سرشار از قند پرهیز کنید. استفاده از روغن‌های مایع به جای روغن جامد نیز کمک‌کننده است ولی رژیم‌های سفت وسخت را توصیه نمی‌کنیم چرا که ممکن است نتیجه معکوس به بار آورند. رژیم‌های سخت ممکن است بدن را به وضعیت گرسنگی مداوم سوق دهند و از سرعت سوخت و ساز بدن بکاهند و در نتیجه باعث شوند چربی‌ها با سرعت، شدت و و حدت بیشتری تشکیل و انباشته شوند.

۳ - سطح هورمونها : از آنجا که سطح هورمون‌های جنسی مردانه با بالاتر رفتن سن، رو به کاهش می‌گذارد برخی انباشته شدن چربی‌ها در اطراف شکم را بی‌ارتباط با آن نمی‌دانند. برخی سطح این هورمون در بدن انسان و حیوانات را با طول عمر آنها نیز ارتباط داده‌اند ولی پژوهش‌های علمی هنوز نتوانسته‌اند این موضوع را به اثبات برسانند. هم‌اکنون دانشمندان در پی یافتن راه‌های دیگر و موثرتری برای مبارزه با انباشته شدن چربی‌ها در بدن هستند و احتمالا خبرهای بهتری نیز در راه است.

و حالا  خبرهای بهتری نیز در راه است.

بیمارانی که دچار چاقی مفرط با BMI بالا هستند باید از روش‌ها و جراحی‌های مخصوص چاقی استفاده کنند، این بیماران با انجام جراحی‌های خاصی که غالباً بر روی معده انجام می‌شود حجم معده خود را کاهش می‌دهند و به این ترتیب می‌توانند کاهش وزن قابل ملاحظه‌ای حتی تا ۴۰ الی ۵۰ کیلوگرم را تجربه کنند.

این دسته از بیماران پس از عمل جراحی و کاهش قابل توجه وزن معمولاً پوست‌های اضافه‌ای را در نواحی شکم، بازو، قسمت داخلی کشاله ران و سینه‌های خود مشاهده می‌کنند. در این مرحله است که به منظور حل مشکل پوست‌های اضافه خود باید به جراح زیبایی مراجعه کنند تا مشکل این پوست‌های اضافی را به کمک جراحی حل کنند

چنانچه بیماری در ردیف چاقی مفرط یا چاقی مرضی قرار گیرد روش‌های پیکرتراشی  فقط آن نواحی را کوچک می‌کند و حاصل نهایی کار، بیماری است که هنوز چاق است ولی در بعضی نواحی چربی کمتری دارد.ولی اگر این بیماران از نظر جراحی و یا بیهوشی ممنوعیت داشته باشند می توانند از روش لیپوماتیک مرحله ای برای کوچک کردن قسمتهایی از بدن و کاهش ۶ تا ۷ کیلو وزن در هر جلسه بهره ببرند.

در  بیماران  با چاقی متوسط و کمتر روش لیپوماتیک بدلیل سهولت کار و سرعت عمل روشی بسیار موثر در کاستن از چربیهای بدن و کسب اندامی زیبا می باشد.