جراحی پلک

درباره جراحی زیبایی پلک بیشتر بدانید:
با افزايش سن، به دلیل تغییراتی که در ساختار پلک­ها رخ می­دهد چروک­ها و خطوط عمیق پوستی دور چشم­ها ظاهر می­شود. از طرف دیگر در اثر افزایش سن بافت­های همبندی و پوست اطراف چشم­ها شل می­شوند و به همین دلیل چربی­های دور چشم برجسته می­گردند و مناطق پف آلود دور چشم را ایجاد می­کنند. مشکل دیگری که با افزایش سن رخ می­دهد کاهش الاستیسیته پوست است که در نتیجه آن پلک­های بالا افتادگی پیدا می­کنند. افتادگی پلک­ها نمایی غمگین به چهره فرد می­دهد.

پف زیر چشم ممکن است بدلیل افزایش سن در فرد ایجاد شود. پروسه مسن شدن باعث می شود بافت های چشم و ماهیچه های که پلک ها را پشتیبانی می کنند تضعیف شوند. علاوه بر این، چربی های در گردش شروع به حرکت به سمت پلک های تحتانی می کنند. اینجاست که پلک ها کم کم پف آلود می شوند. تجمع مایع در زیر چشم ها نیز می تواند این منطقه را متورم نشان دهد.

خوشبختانه، پف چشم تهدیدی برای سلامت مبتلایان نیست، حداقل نه به صورت جسمانی. با این حال، موجب پریشانی روحی شخص می گردد. ظاهر، برای برخی از افراد بسیار مهم است و وقتی آنها از نگاه به خود راضی نیستند، احساس پریشانی ممکن است افزایش یابد.

تمهیدات خانگی مانند قرار دادن کمپرس سرد در زیر چشم ها، بسته به فرد و علت ریشه ای پف چشم، ممکن است موثر باشد یا نباشد. اعمال جراحی زیبایی و تغییر شیوه زندگی نیز ممکن است برای کاهش یا خلاص شدن از شر پف زیر چشم مفید باشد .

به طور کلی پف یا کیسه های زیر چشم در شروع نسبتا کوچکند و سپس در طول زمان افزایش اندازه پیدا می کنند. پف چشم بهتر است در اسرع وقت درمان شود در غیر این صورت بزرگتر خواهد شد. سن باعث می شود رباطهایی که مسئول نگه داشتن چربی های زیر چشمند شل و ضعیف شوند.از دست رفتن حالت کشسانی پوست بیشتر به ایجاد این مشکل کمک می کند. بافت چربی شروع به فشار آوردن می کند و در نهایت، کیسه های زیر چشم تشکیل شده و به مرور زمان بزرگ می شوند.

فردی که به پشت می خوابد ممکن است پف زیر چشم بیشتری نسبت به کسی که نمی خوابد داشته باشد. خوابیدن بر روی شکم و یا به پلو یک گزینه بهتر است. داشتن خواب کافی گاهی می تواند اندازه کیسه های زیر چشم را کاهش دهد یا حتی آنها را برطرف کند. در صورتی که آلرژی عامل باشد، درمان آن می تواند کمک کننده باشد.

داشتن خواب کافی می تواند به کاهش پف زیر چشم را کمک کند. هفت تا هشت ساعت خواب برای اکثر بالغین کافی است. باز هم می گوییم که چگونگی خوابیدن فرد (وضعیت) ممکن است به همان اندازه مهم باشد. در مواردی که پف چشم مربوط به سن نیست، بلند بودن زیر سر همگام خواب می تواند به کاهش یا پیشگیری از پف چشم کمک کند. حتی زمانی که هم وابسته به سن است، انجام این کار به طرز محسوسی ممکن است ظاهرش را کاهش دهد.

 تغییر در شیوه زندگی شامل ورزش منظم، نوشیدن آب به اندازه کافی به منظور دفع کردن احتباس آب، و محدود کردن مصرف نمک ممکن است به کاهش پف کمک کند. درمان های طبیعی، از قبیل قرار دادن کیسه چای سبز در زیر چشم ها هم ممکن است تا حدودی موثر باشد. این دلیل وجود ماده ضد التهابی طبییعی در چای سبز  است. حالت ضد التهابی این ماده به کاهش تولید مایع (که یکی از عوامل پف است ) کمک می کند.

مزوتراپی ،PRP ،ژل های پر کننده و تزریق چربیاز راههای درمان می باشند . و قطعی ترین راه درمان جراحی زيبايی پلک که با نام بلفاروپلاستی(Blepharoplasty) هم شناخته می­شود میباشد.

بلفاروپلاستیبرای برگرداندن آثار پیری ناحیه دور چشم صورت می­گیرد. طی این عمل جراحی افتادگی پلک­ها، پف­آلودگی و چروک­های دور چشم برطرف می­شود به این صورت که پوست و چربی اضافی دور چشم برداشته می­شود و در نتیجه چشم­ها نمای جوان­تر و شاداب­تری پیدا می­کنند. نتايج مفيد اين جراحي تا سال­ها و گاهي به صورت تا آخر عمر براي فرد باقي مي­ماند.

چه مراقبت­هایی پس از عمل بلفاروپلاستی لازم است؟
در پايان جراحي محل برش و بخيه­ها به پماد آنتی­بیوتیکی آغشته مي­شود و در طی هفته بعد این کار توسط خود بیمار صورت می­گیرد. پس از عمل از کمپرس سرد برای کاهش تورم استفاده می­شود که این کار طی ۴۸ ساعت پس از عمل نیز مرتباً ادامه می­یابد. تا چند روز بعد از عمل بهتر است بیمار از دو بالش هنگام استراحت استفاده کند. تورم و کبودی احتمالی بعد از عمل طی ۱۴-۱۰ روز از بین می­رود.

در صورت وجود درد و ناراحتی استامینوفن یا استامینوفن کدیین برای از بین بردن درد بیمار کافی است. بیمار می­تواند فعالیت معمول خود را از ۳-۲ روز بعد شروع کند ولی تا یک هفته باید از فعالیت فیزیکی شدید پرهیز کند. دید چشم­ها بلافاصله بعد از عمل نیز طبیعی است ولی بهتر است که بیمار ۲-۳روز بعد از عمل به مدت طولانی به تلویزیون خیره نشود. معمولاً طی ۳-۲ هفته پس از انجام جراحي نمي­توان از لنز تماسي استفاده كرد و فرد بايد از عينك مناسب استفاده كند.