سلولیت چیست؟

سلولیت چیست

  درآیینه نگاهی به پا ها و ران هایتان  بیندازید. آیا فرورفتگی هایی را دراین نواحی مشاهده می کنید

به این ظاهر پوست پرتقالی سلولیت گفته می شود.سلولیت به طور عمده از چربی هایی تشکیل شده است که در بافت همبند زیر پوست ذخیره می شوند.این چربی ها به صورت کیسه های کوچکی در زیر بافت همبند در کفل ها، ران ها، کشاله ران ها، پشت با زو ها و حتی در بعضی موارد در سینه ها به صورت بد شکلی رسوب می کنند و این بافت را تحت فشار قرار می دهند و باعث می شوند که اندام تان ظا هر پوست پرتقالی پیدا کند. اغلب به همراه این چربی ها برخی از مواد سمی هم رسوب می کنند.

 چرا سلولیت  در مرد ها تشکیل نمی شود

مرد ها به دلیل طرز قرار گرفتن فیبر های بافت همبند در زیر پوست شان وبه این  دلیل که پوست محکم تری دارند سلولیت ندارند. این فیبر ها به جای اینکه به صورت متقاطع قرار گیرند،به صورت عمود بر پوست قرار گرفته اند و به همین دلیل تشکیل سلولیتی چربی هرگز در زیرپوست شان اتفاق نمی افتد.دلیل دیگر هورمون ها هستند..هورمون ها یکی از عوامل عمده در تنظیم و تعدیل سوخت وسازو ذخیره چربی ها در زیر پوست می باشند. زنان در دوران بلوغ، سندرم پیش ازقاعدگی،یائسگی و در ماه های اول استفاده از قرص های دبارداری دچار تغییرات هورمونی می شوند و به همین دلیل است که اغلب زنان لاغر و یا دارای وزن مناسب هم سلولیت دارند و فقط چاق ها و یا زنان دارای اضافه وزن از سلولیت شکایت ندارند.

 سلولیت به تجمع بد شکل چربی هایی گفته می شود که در سوخت و ساز آنها اختلال به وجود آمده است. این چربی ها به همراه برخی مواد سمی در زیر پوست رسوب می کنند که این مشکل بیشتر در خانم ها رایج است.. سلولیت تنها در  خانم هایی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند  وجود ندارد ، بلکه زنان لاغر و یا آنهایی که از وزن ایده آلی برخوردارند نیز ممکن است سلولیت داشته باشند. بین ۸۵ تا ۹۸ درصد خانم ها در سراسر دنیا با هر نژاد و رنگی از رسوب نا خواسته اینچربی ها شکایت دارند.در متن زیر به علل تشکیل  سلولیت و راه های رفع آن می پردازیم. 

از دیگر دلایل تشکیل سلولیت:

تحرک و ورزش نکردن: تحرک و ورزش باعث بهبود خون رسانی به بافت چربی زیرپوستی وسوخت و ساز بهتر چربی ها می شود. توارث: بدین معنی که  اگر مادر شما سلولیت دارد شما هم احتمالا این فرورفتگی های بد شکل را در اندام های خود خواهید یافت. 
نوشیدن ناکافی آب: توصیه می شود روزانه شش تا هشت لیوان آب بنوشید. 
خوردن غذا های چرب و ناسالم از نظر تغذیه ای 
سیگار کشیدن 
جریان ناکافی سیستم لنفاوی 
جریان ناکافی خون در ناحیه زیر پوستی 
در معرض نور آفتاب قرار گرفتن به مقدار زیاد 
بعضی از آلرژی های غذایی 
پیروی از رژیم های غلط غذایی به منظور لاغر شدن

راههای درمان سلولیت :

 از بین بردن سلولیت در بدن متاسفانه بسیار مشکل می باشد . برای از بین بردن سلولیتهای کوچک می توان از مزوتراپی ، LPG , CAVITATION  و کرایولیپولیز استفاده کرد. هرچند درمان سلولیتهای بزرگ و سفت نیاز به روشهای بهتر مانند لیپوماتیک دارد.