کلییک زیبایی و لیپوماتیک پارس / آیا عمل کاشت مورا برای خود لازم می دانید؟

اصولاً شخصی که تصمیم به انجام یک عمل زیبایی می گیرد این کار را برای بهتر کردن ظاهر خود انجام می دهد . هنگامی که یک آشنا ، دوست یا همکار بریس دندانی دارد ،‌ دلیل آن معمولاً واضح است و نیاز به توضیح ندارد ، همین مورد درباره پیوند مو صادق است. دیدگاه های قدیمی در مورد عمل های زیبایی: دیدگاه های قدیمی به سختی از بین می روند و اعتقاد به بیهودگی عمل های زیبایی هنوز نیز پایدار است . عملهای زیبایی امروزه بسیار معمول ، مورد قبول و موفق هستند . میلیون ها فرد عمل های زیبایی مختلف با دلایل متفاوت انجام می دهند ، از بین بردن جای جوش صورت و دیگر نقایص پوستی گرفته تا ارتودنسی دندانها، و عمل زیبایی فک .

عمل پیوند موی طبیعی نیز یکی از همین عمل هاست. با این وجود این عقیده که عمل های زیبایی نشانگر خودمحوری و پوچی است همچنان بر عقاید سایه می افکند . این یک اعتقاد کهنه و منسوخ است که متأسفانه به سختی از بین می رود. اعتماد به نفس ، تصویر ذهنی از خود و احترام به خود: امروزه دیدگاههای نوین اجتماعی انسانها را تشویق می کند تا مراقب سلامت جسمی و روحی خود باشند. کتاب فروشی ها پر شده است از کتاب هایی که اطلاعاتی درباره تغذیه و ورزش برای افراد عادی اجتماع در اختیار می گذارند.

ورزش مرتب سلامت دستگاه قبلی – عروقی ،‌ ریوی و استخوانی – اسکلتی را بهبود می بخشد و همچنین کمک می کند تا یک بدن ورزیده و از لحاظ ظاهری جذاب داشته باشیم . تغذیه و رژیم غذایی ، مکمل های ورزش در راه بهبود ظاهر و نگهداری وزن در حدی است که برای سلامت مضر نباشد . یک نگاه در آینه می تواند مشخص کند که آیا شخص مراقب وضعیت ظاهری خود هست یا نه ؟ احساس رضایت جسمی در گرو احساس رضایت روحی است .

در نسل گذشته یک فرد ۶۰ ساله پیر محسوب می شد . در حالی که امروزه یک فرد ۶۰ ساله هنوز می تواند در مرزهای سلامتی روحی و جسمی یک میانسال ارزیابی شود . امروزه ۶۰ ساله ای که مرتب ورزش می کند و یک تغذیه سالم دارد ممکن است ظاهر جسمی شخصی را داشته باشد که سالها از او جوانتر است.یک بدن متناسب می تواند همراه شود با پیوند موی طبیعی سری که سالها تاس بوده است و یا ظاهر خود ار تنها با موهایی ظریف حفظ نموده است . همچنان که نقایص زیبایی شناسی از زیبایی ظاهر می کاهند ، ممکن است مردان و زنان ۳۰، ۴۰ یا ۵۰ ساله نیز که اندام متناسب دارند به دلیل یک نقص زیبایی مسن تر از سن خود به نظر برسند. اگرچه ممکن است ظاهر یک مرد ۴۰ ساله با سر تاس و یا منطقه تاس در فرق سر مشخص شود ، اما ریزش مویی که در کل پوست سر منتشر است (آن چنان که در ریزش موی اندروژنتیک با الگوی زنانه رخ می دهد) برای خانم های ۴۰ ساله که از لحاظ سایر شرایط در وضعیت خوبی هستند ، غیرقابل قبول است . این امر ، امری بدیهی است که افرادی که مراقب شرایط جسمانی خود باشند ، به مراقبت از ظاهر خود نیز بپردازند .

تصویر ذهنی از خود بخشی از اعتماد به نفس و همچنین احترام به خود است. اعتماد به نفس و احترام به خود و نیز مراقبت از تصویر ذهنی یک موضوع است که به طور گسترده در جامعه پذیرفته شده است. اهمیت به ظاهر در محل کار: مطالعات مختلف نشان داده است که جذابیت ظاهر ارتباط معناداری با پاداش و تشویق در محل کار دارد . شخصی که ظاهری جذاب از خود ارائه می کند ، شانس خود برای پیشرفت و ترقی را افزایش می دهد. ظاهر خوب همچنین ارتباط معناداری با افزایش اعتماد به نفس دارد و یکی از خصیصه های کارمندان و کارفرمایان که آنها را موفق می کند اعتماد به نفس است . لذا اصلاح مشکلات و نقایص زیبایی نظیر تاسی سر می تواند یک حرکت با دیدگاه اقتصادی باشد. جایی که زیبایی در محل کار همه چیز است: هنر پیشگان افرادی هستند که ظاهرشان نقش اصلی در شغلشان را دارد .

مهم ترین چیز در تعیین اینکه یک هنر پیشه نزد مخاطبان چگونه شناخته شود و در یادها بماند ، ‌ظاهر وی است. نقایص و مشکلات زیبایی نظیر تاسی سر می تواند با تکنیک های گریم جبران شود ، و این کار مرتباً توسط هنرپیشگان نسل قبل مورد استفاده قرار می گرفت. اما امروزه پیشرفت در تکنیک های پیوند مو با تأکید بر ظاهر طبیعی به جای رسیده است که افتراق بین موهای پیوندی و موهایی که هیچ وقت دچار ریزش نشده اند امکان پذیر نیست. پیوند موی طبیعی در واقع یک حرکت اقتصادی است که روز به روز توسط شمار بیشتری از هنرپیشگان انجام می شود . هنرپیشگانی که نمی خواهند یکسان بودن ظاهر آنها بر روی صحنه و در اجتماع نیازمند گریم باشد.

انجام پیوند موی طبیعی در چه زمانی از نظر سنی مناسب تر است ؟
ریزش موی مردانه می تواند در رده های سنی از نوجوانی تا ۴۰ الی ۵۰ سالگی آغاز گردد . بعضی از مردان از همان ابتدای ریزش مو به دنبال روشهای درمانی بوده و یک رژیم درمانی را به طور ادامه دار در طول مدتی که دچار ریزش مو هستند پیگیری می نمایند . درمان زود هنگام و مداوم تحت نظر پزشک متخصص پیوند مو می تواند به حفظ نسبی ظاهر چهره از لحاظ اصول زیبایی شناسی کمک بسیاری نماید . تعداد دیگری از مردان ممکن است تصمیم بگیرند از دست دادن موهایشان را به عنوان یک واقعیت در زندگی بپذیرند و در صدد درمان آن برنیایند.

هنگامی که مردی در سنین بالاتری از زندگی موهای خود را از دست می دهد و یا ریزش مو سبب بروز تغییراتی در امور زندگی او می گردد ممکن است در این وضعیت انجام پیوند مو پس از ۵۰ سالگی وی امری مطلوب و یا حتی ضروری به نظر برسد .در جوامع امروزی ایجاد تغییراتی از بعد اقتصادی در وضعیت مردان ۵۰ سال به بالا غیر معمول نیست . به عنوان مثال بعضی از مردان ممکن است در این سن حتی شغل خود را تغییر داده و به حرفه جدیدی روی آورند .

از بعد اجتماعی نیز تأکید بر حفظ جوانی و اهمیت این موضوع در جوامع مختلف ممکن است یک مرد را تشویق به حفظ ظاهر جوان همانند آنچه که همسرش در جستجوی اوست نماید! بعضی از مردان ممکن است حتی پس از سالها به ناگهان تصمیم بگیرند که طاسی را از چهره خود بزدایند . در هر یک از حالات مذکور پیوند موی طبیعی می تواند به منظور تأمین نظر این افراد ایفای نقش نماید .

چه موقع یک مرد میانسال بایستی به انجام پیوند موی طبیعی بگیرد ؟
مردی با سن ۵۰ سال یا بالاتر که به دنبال پیوند موی طبیعی است بایستی در ارتباط با نکات ذیل با پزشک متخصص پیوند مو مشاوره نماید ‌:
پیوند مو می بایست سبب بازگشت موها به حالتی مناسب با سن شخص گردد . خوشبختانه اغلب مردان در چنین سنی ذهنیتی معقولانه از نتیجه کار دارند. آنان تمایلی برای رسیدن به وضعیت یک جوان بیست ساله ندارند بلکه بیشتر به دنبال رفع نسبی طاسی در چهره خویش می باشند . به هر حال  اهداف انجام پیوند مو بایستی صراحتاً در بین پزشک و بیمار به بحث گذاشته شده و مورد توافق قرار گیرد .

یکی از فاکتورهای مهم در چگونگی نتیجه پیوند مو از لحاظ میزان تراکم و حجم موی ایجاد شده پس از عمل عبارت است از میزان موی موجود در ناحیه دهنده (پشت سر) می باشد . وجود مقدار کمی مو در ناحیه دهنده مسلماً تعداد گرافت قابل پیوند به نواحی طاس را محدود خواهد کرد .برای تعدادی از مردان مسن تر انجام اولین مرحله پیوند موی طبیعی ممکن است تنها مرحله پیوند موی آنان باشد چرا که ریزش موی پیشرونده در ناحیه دهنده امکان انجام مراحل بعدی را به دلیل وجود حجم بسیار کم مو در پشت سر غیرممکن می سازد . به هر حال چنین افرادی ممکن است از نتایج همین یک مرحله پیوند مو نیز بسیار راضی گردند زیرا به سطحی از انتظارات خود در جهت درمان طاسی شدید دست می یابند .

وجود مقادیر بسیار اندک مو در ناحیه پشت سر ممکن است موجب شود که پزشک سعی در منصرف نمودن فرد از انجام پیوند نماید . در شرایطی که حصول حداقل نتایج پیوند مو غیرممکن می باشد بیمار بایستی توصیه پزشک مبنی بر عدم انجام چنین عملی را بپذیرد .یکی از اهداف مورد انتظار و در عین حال قابل دسترسی از انجام پیوند مو برای یک فرد مسن بازگرداندن خط مو در ناحیه پیشانی و کاشت تعدادی مو(هر چند ناچیز) در پشت این خط به منظور ایجاد یک تراکم نسبی در جلوی سر است .

اتفاقاٌ چنین تدبیری از لحاظ علمی نیز مفید فایده می باشد زیرا چشم انسان توانایی تشخیص تفاوت میان تراکم موی ۵۰% با تراکم موی ۱۰۰% در پوست سر را به طور دقیق ندارد . این استراتژی که تحت عنوان"less is more strategy"نامیده می شود با درصد موفقیت بالایی توسط پزشکان با تجربه متخصص پیوند موی طبیعی دنبال می گردد .پزشک و بیمار بایستی در مورد تمامی جوانب و زوایای پیوند موی طبیعی به بحث و تبادل نظر پرداخته و در حصول اهداف این عمل به شکلی صریح ، واقعی و قابل انتظار به توافق برسند .

اهداف واقع گرایانه برای پیوند موی طبیعی در افراد مسن :
پزشکان متخصص پیوند موی طبیعی در اکثر موارد افراد مسن را بیمارانی با انتظارات واقعی قابل دسترس می دانند . یک مرد ۵۵ ساله یا مسن تر در اغلب موارد انتظار ندارد با انجام این عمل به چهره دهها سال پیش خود برگردد بلکه وی می خواهد با پیوند موی طبیعی تا حدودی از طاسی شدید خلاصی یافته و با رسیدن به چنین وضعیتی ارضا می گردد .

در بعضی موارد به خصوص در افرادی که ریزش موی زیادی دچار نمی باشند ممکن است انتظار آنان از نتیجه پیوند مو برگشت به وضعیت زمان جوانی باشد . اینکه آیا چنین هدفی قابل دسترسی است یا خیر بایستی پس از انجام معاینات پوست سر و سایر قسمتهای لازم توسط پزشک با بیمار به بحث  گذاشته شود . میزان فعلی ریزش مو ، مقدار و کیفیت موهای موجود در ناحیه دهنده (پشت سر) و چگونگی سیر ریزش مو در آینده از جمله نکات مهم قابل بحث در ارتباط با تعیین اهداف قابل دسترس برای بیمار و پزشک در این مباحثه می باشند .

با تشکر از خانم دکتر ملکی